12 Ağustos 2022 Cuma

İdam tehdidi altındaki Khajavi, sınır dışı edilecek

Kadınları seks işçiliğine zorlayan bir çeteyi şikayet ettiği için sınır dışı edilmek istenen İranlı Gholam Reza Khajavi, Aydın Geri Gönderme Merkezi'nde tutuluyor. ETHA'ya konuşan Khajavi, "İran beni istedi. Sınırdan geçersem idam edileceğim, lütfen sesimi duyun" çağrısında bulundu.

İranlı bir Hristiyan olan Gholam Reza Khajavi, ülkesinde kadın ve çocuk hakları için mücadele ederken uğradığı baskılar nedeniyle 2009 yılında Türkiye'ye iltica etti. Türkiye'de kaldığı yıllar içinde mülteci kadınları seks işçiliğine zorlayan bir çete olduğunu ve bu kişilerin polisle işbirliği içinde olduğunu tespit etti. Khajavi 2017 yılında, bu çeteyi Göç İdaresi'ne şikayet ettikten sonra tehditler almaya başladı. Tehditlerin ardından valilik ve Göç İdaresi'ne başvuran Khajavi, Göç İdaresi'nde bu çeteyle işbirliği içinde olan İlhan isimli polisin, "Ben şimdi sana göstereceğim, seni İran'a şutlayacağım" tehdidine uğradı.

MÜLTECİLİK DOSYASI KAPATILDI
İki yıl boyunca neredeyse her gün imzaya giden Khajavi, 2019 yılında Göç İdaresi'ne çağrıldı ve üçüncü bir ülkeye gitmek için görüşme yaptı. Yaklaşık iki ay sonra Kütahya Göç İdaresi tarafından mültecilik dosyası kapatıldı. Khajavi'nin mültecilik dosyasının kapatılmasına karşı avukatı Ankara 1. İdare Mahkemesi'ne uluslararası koruma başvurusunda bulundu ancak bu başvuru reddedildi. Telefonda görüştüğümüz Khajavi'nin aktarımına göre avukatı hukuki sürece ilişkin kendisine "Önüm kapatılıyor" dedi. Khajavi ve avukatı ret kararını istinafa taşıdı. Ancak Bölge İdare Mahkemesi, istinaf başvurusunu reddederek idare mahkemesinin kararını onayladı.

'HEMEN YAKALANIP İDAM EDİLECEĞİM'
Ocak ayında karakola çağrılan Khajavi, gözaltına alındı ve Aydın Geri Gönderme Merkezi'ne götürüldü. Telefonla görüştüğümüz İranlı Hristiyan Khajavi, "Lütfen sesimi duyun. İran beni Türkiye'den istemiş. Siparişle hakkımda sınır dışı kararı verildi. Eğer İran sınırını geçersem hemen yakalanıp idam edileceğim" diyerek iadesinin engellenmesine için dayanışma çağrısında bulundu.